Tutorálás

2013.07.12 11:13

A Jedlik Ányos ösztöndíj ideje alatt - egyik "vállalásomnak" megfelelően - van lehetőségem tutori tevékenységet is folytatni a ME diákjai körében. Mivel munkám alapvetően a ME BTK Irodalomtudományi Doktori Iskolájához kötődik, ezért a műhely doktoranduszhallgatóival igyekszem még részletesebben megismertetni a felső-magyarországi hitvitával kapcsolatos forrásokat, kutatási eredményeket, módszereket, a téma szakirodalmát. Remélem, hogy közös megbeszéléseink, a forrásszövegekkel és a szaktanulmányokkal való megismerkedésük saját kutatásaikban is kamatoztatható eredménnyel zárultak, zárulnak. 

 

Első alkalom: 2013. június 20.

Téma: Bevezetés az 1660-as évek hitvitázó irodalmába.

Tevékenység: A tutoráltakkal – ME Irodalomtuományi Doktori Iskolájának régi magyar irodalommal foglalkozó hallgatóival – szoros szövegolvasással feldolgoztuk Sámbár Mátyás Három üdvösséges kérdés című könyvének szövegét.  Célom az volt, hogy a felső-magyarországi hitvita nyitó iratának tekinthető művel a doktori iskola hallgatói is szövegszerűen megismerkedjenek, illetve a saját témájukhoz kapcsolódó problémákat, kérdéseket megbeszéljük.

 

Második alkalom: 2013. július 11.

Téma: Vallási és politikai helyzet Kassán és Sárospatakon az 1660-as években.

Tevékenység: Az 1660-as években Kassán és Sárospatakon politikailag és vallásilag is igen összetett, mai kifejezésekkel élve „multikonfesszionális” és „multikulturális” társadalmi viszonyok voltak. Ennek a vallási és politikai sokszínűségnek az összefüggéseit tárgyaltuk meg a hallgatókkal. Feldolgozott szakirodalom: Bitskey István, Kultúrák metszéspontján: Felső-Magyarország a 17. században  = Uő, Mars és Pallas közt: Múltszemlélet és sorsértelmezés a régi magyarországi irodalomban, Debrecen, Kossuth Egyetemi Kiadó, 2006 (Bibliotheca Studiorum Litterarium, 37), 123–140.